Založ si blog

Volíme najlepšieho primátora pre Košice

Dlhá nadvláda Smeru popretkávaná kauzami vycvičila Košičanov na vyspelých voličov dychtivých po pravdivých informáciách pre zodpovednú voľbu. Prvýkrát a hneď úspešne svoj vzdor prejavili pred rokom vo voľbách VÚC, keď  súboj o post župana prehral favorizovaný R. Raši práve v domovských Košiciach rozdielom triedy s outsiderom R. Trnkom. Šok z krutej prehry Raši nemohol stráviť a predvídavo sa vzdal obhajoby postu primátora. A tak kandidatúra prischla ako povinná jazda Smeru zastupujúcemu viceprimátorovi M. Petruškovi. Avšak po Rašiho bačovaní je jeho voličský potenciál skromný a bez perspektívy rozšírenia. Napriek uhladenejším spôsobom je verejnosťou vnímaný ako spoluvinník Rašiho káuz, najmä EEI, ktorá exprimátorovi definitívne zlomila väz. Navyše nevýrazným vystupovaním si vyslúžil nelichotivú nálepku Rašiho tieňa. Už samotná trúfalosť kandidovať s takýmito negatívnymi referenciami a bez ospravedlnenia sa občanom prezrádza nielen charakter kandidáta, ale aj to, ako Smeru záleží na pokračovaní kontinuity vládnutia osvedčeného smeráckeho dua (aby som nezabudol na viceprimátorku R. Lenártovú alias Palculienku, dirigujúcu hlasovania poslancov zastupiteľstva). Petruškova nádej nespočíva v ňom samotnom, ale vo vysokom počte protikandidátov, viac či menej vyhranených proti Smeru. Za takých sa považuje väčšina z celkovo 13 kandidátov.

Posledný prieskum preferencií ukázal, že favoritom volieb je súčasný mestský poslanec Jaroslav Polaček, kandidujúci s podporou Košických aktivistov a viacerých politických strán. Slúži ku cti Košičanom, že do tejto pozície ho určili napriek bombastickej medializácii jeho vážneho obvinenia v rodinných záležitostiach. Vyšetrovateľ nakoniec trestné stíhanie zastavil s tým, že skutok sa nestal a prokuratúra verdikt potvrdila. S malou stratou za ním zaostal Petruško a s väčšou stratou „nezávislá“ Alena Bašistová. Prieskum predurčil ďalší vývoj, lebo Smer potrebuje poistiť nielen kontinuitu vládnutia, ale aj kontinuitu parazitovania na verejných zdrojoch s istotou beztrestnosti. A práve Polaček je tomu vážnou prekážkou. Pre Smer je doslova postrachom, lebo netají svoje odhodlanie pristúpiť k auditu a vyvodzovať zodpovednosť za finančné či iné zlyhania svojich predchodcov pri riadení mesta. Je pravdepodobné, že práve strach bol spúšťačom spomínanej diskreditačnej štvanice na Polačeka. Slúži ku cti ľuďom, že neuverili krivým obvineniam, prekukli účelový zámer aj pôvodcov útokov a zaradili ho do čela rebríčka preferencií. Polaček nepadol na kolená, obránil sa a tým donútil druhú stranu k ďalšiemu podrazu.

Do druhého dejstva nečistej hry vstúpila nezaradená poslankyňa parlamentu Bašistová. Z jej iniciatívy vzniklo spojenie piatich „nezávislých“ kandidátov (Špak, Havrilla, Dečo, Lesňák). Úspešne sa partnerom ponúkla za ich spoločnú kandidátku na primátora, operujúc svojimi prepojeniami na Bratislavu ako aj schopnosťami spájať naprieč politickým spektrom. Ako neskôr vyšlo najavo, zahŕňala do toho aj Smer. Reakciou na tento sobáš z rozumu bol výbuch nespokojnosti ich priaznivcov na sociálnych sieťach, ktorý nastavil týmto politickým dobrodruhom zaslúžené krivé zrkadlo, s čím nerátali. Rozhorčenie vzbudil najmä výber kontroverznej líderky. Postupne sa vynárali jej verejné a súkromné väzby na Smer a jeho členov. Negatívne emócie vyvolali jej najvážnejšie hlasovania so Smerom (vyslovenia nedôvery Kaliňákovi, Ficovi…,) či pozvanie despotickej smeráckej primátorky Humenného Vaľovej na vlastnú svadbu. Bašistová začala byť priliehavo označovaná za bieleho či trójskeho koňa Smeru v Košiciach. Vďaka nej skončila fiaskom aj snaha označenia skupiny za nezávislý tím. Škoda takticky nezvládnutého pokusu o zlučovanie, lebo bola to cesta, ako takmer s istotou poraziť Smer. Chybou bolo, že aktéri vynechali najsilnejšieho kandidáta čo sa týka preferencií aj čo sa týka protismeráckeho postoja. Tým prezradili alarmujúcu skutočnosť, že je pre nich prijateľnejší kandidát Smeru než nezávislý Polaček.

Takto zoskupení kandidáti podviedli bez upovedomenia nielen svojich priaznivcov, ale aj členov odborných tímov (Lesňák) či podporujúcich politických strán (Dečo). Tímy sa rozpadli a politické strany zrušili svoju podporu. Aby sklamania nebolo málo, pri slávnostnom oznámení spojenia síl informovali o vzdaní sa svojej kandidatúry v prospech Bašistovej. V tej chvíli to však bolo klamstvo, ktoré ešte takmer týždeň predstierali. Formálne od kandidatúry odstúpili až po prevalení ich klamstva a pranierovaní v médiách. Dá sa len dedukovať, že si chceli počkať na odozvy verejnosti a dohodnúť sa na prípadnej zmene lídra. Avšak sklamanie priaznivcov jednotlivých exkandidátov sa prejavilo tak masívne, že už si zrejme na ďalšie zamotávanie sa do vlastnej hry nedovolili. Ak Bašistová vo voľbách neuspeje, špekulácia silnej päťky vstúpi do dejín politológie ako ukážkový príklad, ako sa to robiť nemá.

Po týchto turbulenciách sa tesne pred voľbami ustálilo nasledovné „silové“ rozloženie relevantných kandidátov: Polaček (nezávislý s podporou Košických aktivistov a politických strán), Petruško (Smer-SD), Bašistová = Raši v sukni (záložný Smer). Polaček s najväčšou pravdepodobnosťou získa tú časť sklamanej pôvodnej voličskej základne Bašistovej zoskupenia, ktorá chcela voliť Košice bez Smeru. Jeho výhodou v  porovnaní s Bašistovou je aj to, že ponúka v rámci koalície viacero starostlivo vyberaných kandidátov na starostov mestských častí, ale najmä tím 37 kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva odhodlaných plniť jeho volebný programu. Polaček sa môže oprieť aj o deklarovanú podporu predsedu kraja R. Trnku, čo bude významným prínosom napríklad pre koordináciu pri zavádzaní integrovaného dopravného systému či pre plánované využitie geotermálneho vrtu pri Ďurkove.

Prezidentská kandidátka Čaputová láme preferencie, zľakli sa jej

16.02.2019

PREČO STRACH Z ČAPUTOVEJ? Pôvodne som sa mienil zodpovedne rozhodovať medzi dvomi vážnymi demokratickými kandidátmi na prezidenta: Robertom Mistríkom a Zuzanou Čaputovou. Postupným porovnávaním som sa začal prikláňať viac k jednému z nich. K lepšiemu a dôveryhodnejšiemu. Bezprostredne po zverejnení posledných predvolebných prieskumov agentúr AKO a FOCUS (12. resp. [...]

Ako som sa nechtiac zaplietol do Ficovho zápasu o pravdu

09.10.2018

Na začiatok sa musím priznať, že mi imponuje každý, kto zápasí o pravdu. S podmienkou, aby to nebolo falošné. Test úprimnosti je jednoduchý – pri hlásaní pravdy musí vedieť pravdu aj prijímať. Aj tú nepríjemnú. A práve to činí Ficovo presviedčanie nedôveryhodným. Môže byť neúspešný primátor excelentným podpredsedom vlády či prezidentom? Poďme po [...]

Prečo odporúčam voliť Ladislava Lörinca?

24.09.2018

Keď som Lacovi pred rokom navrhol kandidovať na primátora Košíc, dodatočne sa mi detinsky priznal, že sa od prekvapenia týždeň poriadne nevyspal. Úprimnejší dôkaz o svojej zodpovednosti a zároveň skromnosti mi ani dať nemohol. Odo mňa to však nebol test zvedavosti, ako na to zareaguje. Dal som mu vážnu ponuku v presvedčení, že na to má po všetkých stránkach a zároveň [...]

Advokát z Nitry karhá Kubinu: Urazil si sudcu

19.09.2021 10:35

Nitriansky advokát považuje Kubinove slová za "riadne prestrelenie a absolútnu dehonestáciu práce sudcu"

Podpoľanec

Podpoľanec vo veľkom oslavoval, predviedol sa v plnej kráse

19.09.2021 09:42

Detviansky temperament a unikátne kroje ponúkajú kvalitný folklór. Podpoľanec je toho dôkazom.

Taliansko, kontroly, koronavírus

Neočkovaní Slováci si v Taliansku nezarobia

19.09.2021 08:55

Neočkovaní Slováci, ktorí pracujú v Taliansku, musia počítať s tým, že po 15. októbri zmena výrazne zasiahne do ich zdroja živobytia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 52778x
Priemerná čítanosť článkov: 3519x

Autor blogu

Kategórie